KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w Siedlcach

"Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie - GOTÓW!"

Grupa młodych, wartościowych ludzi, dużo energii i zapału. Radość, wzajemny szacunek i co najważniejsze – Bóg. Bóg, który jest pośród nas, wskazuje nam właściwą drogę i wspiera w działaniach. Jeśli chcesz w pełni wykorzystać swoją młodość i szukasz dla siebie miejsca, może KSM jest właśnie dla Ciebie? 

KTO?

KSM tworzą młodzi ludzie do 30-go roku życia. Członkiem stowarzyszenia zostaje się w wieku 16 lat, wcześniej można być kandydatem bądź sympatykiem stowarzyszenia, normalnie w nim działając. Nad działalnością młodzieży czuwa ksiądz, zwany księdzem Asystentem.

GDZIE?

KSM działa na terenie całej Polski. W poszczególnych parafiach znajdują się Oddziały Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z własnym kierownictwem i księdzem Asystentem. Na szczeblu diecezjalnym organizowane są ciekawe wydarzenia jak rekolekcje, szkolenia czy różnorakie wyjazdy, na których spotykają się wszystkie oddziały z całej diecezji. Mamy wtedy okazję lepiej się poznać, zaprzyjaźnić oraz wymienić doświadczeniami i pomysłami. Poza oddziałami, istnieją również koła KSM, które zakłada się przy różnego rodzaju instytucjach np. w szkołach.

JAK?

Spotykamy się na regularnych spotkaniach, gdzie wspólnie się modlimy, omawiamy sprawy bieżące i poruszamy interesujące nas tematy. Podstawową formą działalności jest szeroko rozumiana pomoc przy parafii. Wśród pomysłów realizowanych w praktyce, wymienić można między innymi organizację koncertu kolędowego, wyjazdowych rekolekcji, nieszporów czy adoracji. To zaledwie przykłady możliwości, jakie daje Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Wszystko zależy od chęci i kreatywności samych jego członków.

Podsumowując, kim w zasadzie jest KSM-owicz? Normalnym młodym człowiekiem, który wierzy w Boga i stara się wyciągnąć z życia coś więcej, niż oferuje to współczesny świat. Żyje zgodnie z wiarą i stara się być przykładem dla innych, ale oczywiście nie jest ideałem, choć powinien do niego nieustannie dążyć. Ktoś mądry powiedział kiedyś, że KSM, to jest sposób na życie. Tak rzeczywiście jest. Trzeba jeszcze dodać, że to nie tylko sposób na życie. To sposób na szczęśliwe życie.

 

“Spraw, abyśmy byli wierni Ewangelii,
Krzyżowi, wierze naszych ojców
i ideałom Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży”